Domů » Články » Zajímavosti » Zemřel Chuck Peddle, muž který stál u zrodu prvních osobních počítačů

Zemřel Chuck Peddle, muž který stál u zrodu prvních osobních počítačů

V sedmdesátých letech, kdy světu vládly mohutné sálové počítače, mnohdy zabírající celou místnost, přišla skupina inženýrů s mikroprocesorem, který odstartoval éru osobních počítačů. Jedním z nich byl Chuck Peddle. 

Charles Ingerham Peddle se narodil v roce 1937 v městečku Bangor ve státě Maine. I když vystudoval školu, jejímž hlavním zaměřením nebyly počítače, získal práci v General Electric, kde se naučil o jejich konstrukci a funkci více než na škole. 

V roce 1970 ale se svými kolegy ze společnosti odešel. Společně se snažili rozjet systém elektronických pokladen, bohužel (nebo bohudík) neúspěšně. Nakonec skončil v Motorole, kde v roce 1974 pracoval se skupinou dalších inženýrů na novém čipu. Vedení společnosti se ale projekt nelíbil, vidělo v něm konkurenci pro jiný svůj procesor, a tak žádalo jeho ukončení. To neměli dělat. Peddle se totiž sbalil a přesunul do konkurenční firmy MOS Technology, která jeho vizionářskou myšlenku využila. Tak vznikl na tu dobu neuvěřitelně levný procesor (stál 25 dolarů), který brzy poháněl první velkou vlnu osobních počítačů, včetně Apple II a Commodore PET. Chuck Peddle zemřel na rakovinu slinivky ve věku 82 let.

Source :

Nytimes

Tereza Chvostová
Šílená Twitch moderátorka, cosplayerka, sběratelka všemožného harampádí a zbrklé střevo.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na
X