Domů » Články » ZERO

ZERO

Vidí tě. A vědí všechno.

Marc Elsberg už nám jednou ukázal, že napsat dobrou knihu umí. Bestseller Blackout, který pojednává o tom, co se stane, když vypadne celoplošně elektrická energie, je toho jasným důkazem. Ne jinak je tomu u jeho další knihy Zero, ve které vyobrazuje možné hrozby ve zneužití moderní technologie.

Dnešní doba je nakloněna internetu, aplikacím které nám mají zjednodušovat život a platformám, díky kterým se dostáváme do propojení s ostatními. Jinak tomu není ani v tomto příběhu. Freemee je platforma, která je mezi uživateli velmi oblíbená a hojně využívaná. Nikdo si příliš neuvědomuje, čeho všeho jsou v případě svého připojení součástí do chvíle, než je zastřelen malý nevinný chlapec.

Cynthia je novinářka, která se zajímá o celý případ a dostane se tak do nemalých problémů, kdy se její život mění v boj o přežití. Do té chvíle si ani ona neuvědomovala, v jakém nebezpečí se může ocitnout. A nejde jen o ni, v nebezpečí je totiž i její dcera Viola. Ta ale na rozdíl od ní vnímá celý technologický pokrok jako pozitivum. Cynthia objevuje díky pátrání svět, o kterém neměla ani ponětí. Setká se se zakladatelem Freemee, Carlem Montikem. Freemee je platforma, která zpracovává data svých uživatelů a nakládá s nimi dle vlastního uvážení a přitom jim slibuje lepší život. A termín „vlastní uvážení“ v ohledu dat uživatelů není nejlepší. Nejšťastnější. Nejbezpečnější. Znamená to totiž, že daná platforma má nad lidmi jistou kontrolu a toho se dá pochopitelně velmi snadno zneužít.

Zero je ten, který upozorňuje na rizika. Aktivista, který ukazuje, že tenhle život není bez problémů, ale naopak je to cesta trním. A to, že je úspěšný naznačuje fakt, že díky jeho snaze rozpoutá doslova peklo. Cíl gigantu zvaného Freemee je jediný. Umlčet aktivistu. Mezitím, co běží hon na aktivistu, Cynthia poodkrývá činnost vládních orgánů, které jsou do všeho zapletené víc, než by se očekávalo, a to včetně FBI. Zjišťuje, že dnešní technologie nejenom zjednodušuje život, ale také je to nástroj pro mapování každého jedince. Nástroj, který dokáže například vyhodnotit chování lidí a pomáhá obchodníkům lépe cílit na potenciální zákazníky.

Je to jedna z těch knih, po jejíž přečtení budete nejspíš chvíli přemýšlet nad tím, jak moc jste monitorováni nejen skrze aplikace, GPS, zprávy, ale i na ulici. Příběh je samozřejmě vyhnán do děsivých překvapujících zjištění, ale vychází ze základu, který je součástí našich běžných životů. Zabývá se obecně otázkou, jestli složitá hesla nebo piny skutečně dokáží ochránit naše soukromí. Jestli to, když si někdo přelepuje kameru na svém notebooku, stačí k nějaké ochraně. Téma je to aktuální a podle mě zajímavě, celkem dobře zpracované. Kniha není náročná a začtete se snadno. Takže doporučuji. A pokud jste nečetli Blackout, tak ten doporučuji také.

Marc Elsberg (*1967) vyrůstal v Badenu (Dolní Rakousko), vystudoval vysokou školu uměleckoprůmyslovou, obor průmyslový design ve Vídni. Pracoval jako kreativní ředitel v reklamním průmyslu pro několik agentur ve Vídni a Hamburku. Za své projekty obdržel cenu Creative Club Austria. Psal sloupky pro deník Der Standard. Do povědomí čtenářů se dostal již zmíněným bestsellerem Blackout: Zítra bude pozdě a následovaly další thrillery jako Zero (2014) a Helix (2016).

Marc Elsberg, Zero / Vydal: Omega / 2014, Formát: 480 stran

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na
X