Domů » Články » Zajímavosti » Známí influenceři dávají od G2A ruce pryč

Známí influenceři dávají od G2A ruce pryč

Slyšíte o G2A ze všech stran a nevíte, o co jde? Zde přinášíme menší shrnutí pro ty, kteří tuto kauzu nesledovali, ale rádi by se v ní zorientovali. Stalo se toho opravdu dost, včetně ukončení spolupráce mezi G2A a některými youtubery, včetně těch českých. 

O tom, že G2A jakožto virtuální tržiště, specializující se na přeprodej herních klíčů, používá nekalé obchodní praktiky, se všeobecně ví již delší dobu. Dostali jste jako dárek hru, která se vám nelíbí nebo ji už ve své knihovně máte? Od toho je tu G2A a jemu podobné stránky, prodávat tu může každý. Hráči byli také spokojení, nakupovali hry velmi levně. Donedávna.

Byl to však tweet od Mike Rose, zakladatele studia No More Robots (autoři hry Descenders), který zatím nejúderněji upozornil na tento problém, trvající několik let. Společnost G2A si totiž zaplatila reklamy na Google, takže se odkazy na její stránky objevují nad těmi oficiálními. Píše v něm také o tom, jak vývojáři z her nakoupených skrze reklamy nemají absolutně žádné peníze.

Postupně se k němu přidávali další a další indie vývojáři, kteří jsou díky přeprodeji poškozováni nejvíce. Začali proto mezi lidmi šířit osvětu o tom, jaké jsou obchodní taktiky G2A – umožňuje například beztrestný prodej klíčů, nakoupených pomocí ukradených údajů z kreditních karet. Herní komunita kromě bojkotu společnosti začala tlačit na své oblíbené influencery, aby s tímto šedým trhem ukončili spolupráci. Někteří lidé totiž nevěděli, že šedý trh podporují. Youtuber nebo streamer si přece nemůže dovolit dělat špatné věci, ne?

G2A mezitím nabídla vývojářům možnost vývoje nového nástroje pro blokaci klíčů, plus odškodnění. V tom samém prohlášení se ale snažila o zlehčování vyjádření Mika Rose. Následně si pořádně zatopila rozesíláním emailů různým herním stránkám s prosbou, aby o nich psali v dobrém bez toho, aby byl článek označen jako reklama a dokonce jim nabízeli peníze. Když to celé prasklo, vyjádřili se v tom smyslu, že emaily rozeslal zaměstnanec společnosti z vlastní iniciativy a bez jejich vědomí. Všechny tyto události odstartovaly již zmíněnou vlnu ukončování spolupráce ze strany youtuberů a streamerů, i když ti opravdu velcí a celosvětově známí se tak rozhodli již před několika lety.

Mezi české youtubery, jejichž spolupráce s G2A v některých případech trvala roky, patří například:

FattyPillowTV (686 441 odběratelů), spolupráce 2016 – 2019

FlyGunCZ (528 452 odběratelů), spolupráce 2016 – 2019

Baxtrix (795 896 odběratelů), spolupráce 2016 – 2019

Roth Wellden (313 219 odběratelů), spolupráce 2018 – 2019

petangames (486 537 odběratelů), spolupráce 2018 – 2019

Jejich fanoušci se v tomto případě rozdělili na dva tábory. Jedni za svým oblíbeným tvůrcem stojí s naivním vědomím, že by přece nic špatného svým jménem nezaštítil, jiní upozorňují na nekalé praktiky G2A a nabádají ostatní, aby toto nepodporovali. Nicméně poplácávat youtubery po zádech za to, že po třech letech spolupráce “dostali rozum” je více než úsměvné. Například Fatty Pillow na svou “obhajobu” ve videu o celé kauze řekl: „Celý roky jste mě na G2A ani jednou neupozornili, a to se mi na tom nejvíc líbí!“ S tím, že vůbec netušil, co je G2A zač a to i přesto, že byl roky v komentářích upozorňován lidmi, kteří přišli díky tomuto serveru o své peníze.

Video od youtubového pořadu Indian dobře popisuje situaci ohledně G2A z pohledu vývojáře a kritizuje české streamery a youtubery (v čase od 1:13:10), například FlyGunaCZ, jakožto spolupracovníka pořadů RE-PLAY, New Game+ a jiných projektů. Jak je možné, že nikdy nikomu nevadila jeho podpora G2A?

Kupovat herní klíče na serverech jako G2A, Kinguin, Key4you nebo GameSale je zkrátka riskantní a možná je načase si uvědomit, že ne každý influencer musí nutně doporučovat správné věci, či postupy. Influenceři by si každopádně měli zjišťovat více informací o tom, s kým se rozhodnou spojit své jméno, mohlo by to totiž snadno poškodit jejich relevantnost do budoucna.

Source :

Líbí se vám novinka?

0 0
X
X